İngiltere Eğitim Rehberi

İngiltere'de eğitim almayı düşünüyorsanız, araştırmaya nereden başlamalı, hangi şehri tercih etmeli, hangi kriterlere dikkat etmeli? Bu ve bunu gibi önemli soruların cevabı yazımızda...

Dil eğitimi denince akla ilk gelen ülkedir İngiltere, bu sebeple İngiltere Eğitim Rehberi yazımı yoğun talep üzerine kaleme aldım. İngiltere, ingilizcenin ana vatanı oluşunun yanında dünyanın en kozmopolit ve gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca birçok öğrencinin dil gelişimi için ilk tercihi de İngiltere oluyor. Sadece dil öğrenmek için değil akademik eğitimde de İngiltere, dünya çapında sık talep edilen ülkelerden biridir. İngiltere’de hemen hemen tüm bölümlerde lisans süresinin 3 yıl, yüksek lisans süresinin ise 1 yıl olmasının da bunda payı var elbette. Diğer yandan dünyanın en prestijli üniversitelerinden birkaç tanesinin birden İngiltere’de bulunması da bu süreçte öğrenciler için etkin rol oynuyor. Kariyer sahibi olmanın eğitim şartlarıyla doğrudan orantılı olduğunu düşündüğümüzde ise İngiltere’nin hem dil eğitimi hem de akademik eğitim bazında öğrencilerin geleceklerine ciddi katkısının olduğunu söylemem gerekiyor. Yurt dışı eğitim denince tabi öğrencilerin kafasında oluşan birçok belirsizlik var. İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin en büyük sorunsalı ise nerede, ne şartlarda, nasıl eğitim alabilecekleri ile ilgili. Bu soruları cevaplarken tabi ki bütün koşulları göz önünde bulundurmamız gerekecek.

Öncelikle dil eğitimine değinecek olursak İngiltere’nin birçok yerinde dil okullarının olduğunu düşünerek kapsamlı bir araştırma yapmamız şart. Bu aşamada işinizi kolaylaştıralım istedim.

İlk olarak aklımıza gelen tabi ki farklı bir alternatifimiz yok ise Londra. Dünyanın en kozmopolit şehirlerinden olan Londra Zone denilen 6 bölgeden oluşmaktadır. Merkez sayılabilecek 1. Zone’da dil okullarının en çok bulunduğu lokasyon denilebilir. Aynı zaman da çeşitlilik açısından da düşünürsek hem yerel hem de global bazda hizmet veren birçok dil okulunu burada bulabilmemiz mümkün. Diğer yandan şehrin dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri oluşu ve 300 farlı dilin konuşuluyor olmasının vizyonunuza katkısı olacaktır. Akademik eğitim düşünen öğrenciler için ise şehirde irili ufaklı 22 civarında akademik kurum olduğunu belirtmek isterim. Ulaşım konusuna kısaca değinecek olursak altı tane uluslararası hava limanı ile hizmet veren Londra aynı zamanda en yoğun hava trafiğinin olduğu şehirdir. Tabi en başta da söylediğim gibi yurt dışı eğitimi planımız var ise seçim yaparken eksileri ve artıları değerlendirerek karar vermeliyiz. Söz konusu Londra olunca bir metropol olmasının hem avantajları hem de dezavantajları ile karşılaşmak mümkün. Öncelikle ilk dikkat etmemiz unsur ulaşım. Bunun sebebiyse merkezin Zone 1 olması bu bölgede kiralar çok pahalı olduğundan genelde konaklamaların en yakın Zone 2’den başlamasıdır. Hal böyle olunca ekstra olarak ulaşım masrafınızın çıkması muhtemel olacak. Diğer bir ayrıntı ise konaklama kiraları merkezden yani Zone1‘den dışa doğru açıldıkça düşer. Okulunuza yarım saat ya da bir saat ulaşım mesafesi olan bir konaklamada kalabilirsiniz. Bu Londra’da yaşayan herkesin günlük standardı olduğu için alışmanız zaman almayacaktır.

Sık tercih ve tavsiye edilen diğer şehirlere bakacak olursak ilk gözümüze çarpan Londra’ya yakınlığı ile bilinen Brighton’dır.  Kent İngiltere’nin güneydoğusunda Manş denizi kıyısında yer alır. Merkez’inin Londra’ya olan uzaklığı yaklaşık bir saattir. İklim koşulları İngiltere’nin diğer yerlerine göre daha sıcak diyebilirim.  Ayrıca şehirde iki tane üniversite ve birçok dil okulu bulunur. Dünyaca ünlü birçok dil okulun Brighton’da da şubesi vardır. Londra ile kıyaslandığında daha az kozmopolit ancak ekonomiktir. Ekonomik bir şehir olması bakımından öğrenci şehri olarak bilinir. Amerika’da Boston, Türkiye’de Eskişehir ne ise İngilere’de de Brighton o dur. Ulaşım, konaklama gibi konuların daha rahat olmasından ötürü öğrencilerin sık talep ettiği şehirlerdendir. Özgür, rahat ve ekonomik bir şehir arayanlara tavsiye ederim.

En çok öğrenci yoğunluğunun olduğu ve Londra’ya en yakın olan şehirlerden bir diğeri de Oxford. İngiltere’nin kültürel ve tarihi açıdan en zengin kenti diyebilirim. Ayrıca dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi de bu şehirde yer almaktadır. Diğer şehirlere oranla küçük ve sakin yapısıyla giden öğrencilerin eğitime odaklanmasını kolaylaştırır. Londra’ya bir saat uzaklıkta olan şehir, dil okulu öğrencilerinin hem ekonomikliği hem de sakinliği yönüyle tercih ettiği yerler arasındadır. Tarihi ve turistik bir yer olduğu için İngiltere’nin cazibe merkezlerindendir.

Bristol ise bir liman şehridir. Nüfus yoğunluğu fazla olmamakla birlikte, sanatsal ve kültürel aktiviteleri ile İngiltere’de oldukça meşhur bir kenttir. Aynı zamanda ulaşım ağı da oldukça gelişmiştir.  Birçok global ve yerel dil okuluna ev sahipliği yapan şehir ekonomikliği ve Londra’ya olan ulaşım kolaylığı yönü ile tercih edilmektedir. University of Bristol ise dünya çapında saygın bir üne sahiptir. Hava sıcaklığı İngiltere geneli düşünüldüğünde ılımandır. Diğer yandan Londra’ya yaklaşık 2 saatlik bir uzaklıkta olan şehir, festivalleri ve karnavalları ile turistler tarafından da rağbet görmektedir.  Şehirde bir de uluslararası hava limanı bulunmaktadır.

Bournemounth genellikle sahilleri, eğlence mekanları ve alışveriş imkanları ile bilinir. Dil okullarının ağırlıklı olduğu şehrin, nüfusunun çoğunluğunu öğrenciler oluşturur. Ülke ortalamasının üzerindeki sıcaklık derecesi, aynı zamanda yerli turistlerin de  ilgi görmesini sağlamaktadır. Akademik eğitim düşünen öğrenciler için şehirdeki Bournemounth Üniversitesi’ni öneririm. Diğer bölgelere oranla daha düzgün bir ingiliz aksanı vardır. Kentin 8 km kuzeyinde Bournemounth Havalimanı bulunmaktadır. Merkezinin Londra’ya olan uzaklığı ise yaklaşık 2 saattir. Yaz aylarında giderseniz hem tatil yapıp hem de güzel bir eğitim alabilirsiniz.

Cambridge, özellikle dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile bilinir. Londra’ya 1 saat uzaklıkta olup nüfusunun %30’luk kısmını öğrenciler oluşturur. Cambridge bölgenin yönetim merkezi ve aynı zamanda bir üniversite kasabasıdır. Cambridge Üniversitesi bünyesinde 31 tane kolej barındırır. Birçok dil okuluna ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda ekonomik oluşu ile de dikkat çeker. Şehirde bir de hava alanı bulunmaktadır. Şehir tiyatrolar, eğlence merkezleri, sanat merkezleri, kültürel aktiviteler gibi bütün imkanları karşılamaktadır. Yemyeşil kampüslerin içinde eğitim alınabilecek güzel şehirlerden biri diyebilirim.

Manchester İngiltere’nin kuzey batısında bulunan bir şehirdir. Şehir mimarlık, sahne sanatları ve bilim çalışmaları gibi birçok alanda ün yapmıştır. Atomun ilk parçalandığı ve ilk demir yolu sisteminin kurulduğu şehir olarak da bilinir. Londra’ya ortalama iki buçuk saat uzaklıktadır. 18.yy da dünyada ilk sanayileşen şehir statüsüne giren Manchester, ikinci dünya savaşında bu yüzden saldırıların odak noktası olmuştur. Sıcaklık yaz aylarında 15-25 derece arasında seyreder. Dil okullarının oldukça çok olduğu şehir de üç tane de üniversite bulunmaktadır. Öğrenci nüfusu oldukça kalabalıktır, bu da şehri kozmopolit ve eğlenceli bir hale getirir. Dil eğitimi ya da akademik eğitim planlayan öğrencilerin her yönü il memnun kalacağı bir şehir diyebilirim. Bu şehirde eğitim almanın en güzel yönlerinden biri de emsallerine oranla daha ekonomik olmasıdır. Dünya görüşünüze ve vizyonunuza ciddi anlamda katkı sağlayacak ve alacağınız eğitim dışında da kendinizi geliştirebileceğinizi bir şehirdir.

Avrupa’nın en güzel görünümlü şehirlerinden biri olan Edinburgh, birleşik krallığa bağlı olup İskoçya’nın başkentidir. İskoçya’nın 2. Birleşik krallığın 7. Büyük şehridir. Merkez Londra’ya yaklaşık 5 saat uzaklıktadır. 4 tane üniversitesi bulunan şehir Avrupalı ve yabancı turistler tarafından kültür ve turizm merkezi olarak görülür. Edinburgh Üniversitesi ve İskoç aydınlanması sayesinde şehrin kültür seviyesi yükselmiştir. Yerel ve global bazda hizmet veren dil okullarına da ev sahipliği yapan şehir, doğası, kültürü ve sakin yapısı ile öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Birçok öğrenci sakin ve verimli bir eğitim alabilmek için bu şehri seçmektedir. Sıcaklık ortalaması kuzeydeki diğer şehirlere göre ılıman diyebilirim. Yurt dışı eğitim planlayan öğrencilere; eğitim görülen coğrafyanın da eğitime büyük etkisinin olduğunu belirtmek isterim. Fazladan bir kat daha yeşil, sade ve parlak olan Edinburgh’u özellikle uzun süreli eğitim planlayan öğrencilere tavsiye ederim.

Genel olarak tercih edilen şehirlerden biraz bahsetmeye çalıştım. Diğer yandan İngiltere’de hemen hemen her şehirde dil okulu bulunmaktadır. Tabi ki seçim yaparken birçok unsuru göz önünde bulundurmamız gerekecek; en başta bütün öğrencilerin merak konusu olan maliyet ve harcamalar önemli yer tutarken, ikliminden kültürüne bir şehrin size uyup uymaması çok önemlidir. Bu konuda özellikle bütün öğrencilere tavsiyem,  ülke ve şehir tercihi yaparken ince eleyip sık dokumaları yönündedir. Tabi önceliklerinizi belirleyerek bunu yapmanız gerekecek.  En önemli unsur eğitimden alınan verim olduğu için detaylı bir plan ve analiz yapılması bütün öğrencilere tavsiyemdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir