Trento’da Erasmus Günlüğü

"İtalya’nın Trento kentinde Erasmus yapmanın mutluluğunu şimdi burada anlatıyorum." diyor konuk yazarımı Gökhan. Devamı yazımızda...

İtalya’nın Trento kentinde Erasmus yapmanın mutluluğunu şimdi burada anlatıyorum. Üniversiteye başladığımdan beri hayallerimin arasında yurtdışına çıkmak yer alıyordu. Bir de bu hayalimi paylaşabileceğim bölümden bir arkadaşım vardı. Öncelikle insanlarının çok sıcakkanlı ve yardımsever olduğunu söylemeden geçemeyeceğim yazıma, insanları birbirine çok saygılı ve sevgi dolu yaklaşıyorlar. İtalya’ya ilk vardığımızda içimde daha önce hissetmediğim şekilde garip bir şaşkınlık vardı çünkü kendim için önemli olan bir hayali gerçekleştirmek için en büyük adımı atmıştım. Trento’ya varana kadar çok fazla yorulmuştuk, en sonunda tren istasyonunda bizi bekleyen Erasmus Student Network öğrencisi ile buluştuk. Kalacağımız yerden ulaşıma, alışverişten yiyeceğimiz yemeğe kadar yardımcı olup bize kolaylık sağladı.

Arkadaşımla ayrı odalarda farklı kişilerle kalmak istedik çünkü oraya sadece okumaya değil dilimizi daha da geliştirmeye ve diğer insanlarla tanışmaya bir şeyler paylaşmaya gidiyoruz. Bu sayede farklı milletlerden insanla tanışma şansı yakaladım (Çek Cum. – Malta – Belarus vb.).

Trento İtalya’nın biraz kuzeyinden yer alıyor ve etrafı yüksek dağlarla çevrili, yeşillik ve bitkilerin arasında yer alan güzel, öğrenci ve doğa dostu bir şehir. Yükseltisi fazla olan bir şehir olduğu için kış turizmi gelişmiş olan bir şehir bu yüzdende kayak merkezleri çok yakınında bulunuyor.

Trento Üniversitesi ise ana kampüsü dışında şehrin birçok bölgesinde kampüsü bulunan büyük bir üniversiteydi. Dersleri ve not sistemi bizim Üniversitemizden biraz farklıydı. Her derste proje yapılıyordu ve o projelerden sonra birde sözlü sınav olunuyordu. Eğer bir dersin sınavını geçemezsek dönem içinde tekrar alma şansımız vardı ve bu çok güzel bir şeydi. Fakat bir o kadar da kötü olan ise blok derslerin 3 saatten fazla sürmesiydi.

İtalya’da Trento kentinde 10 ay kaldım fakat İtalya dışına çıkıp farklı ülke ve şehirlerini de gezme şansı elde ettim. İtalya’da Floransa, Venedik, Milano, Roma, ve Siena’yı, Avrupa’da ise Lizbon, Köln, Hannover, Krakow, Rotterdam, Paris, Sevilla ve Hamburg’u görme şansım oldu, hepsi birbirinden güzel olan ve birbirinden farklı özelliklere sahip olan şehirlerdi ve hepsine de farklı gruplarla gitme şansı elde ettim.

Erasmus denince aklıma gelen başka şeylerden biride çılgın Erasmus partileridir. Çılgın dememin sebebi sadece çok fazla eğlendiğim için değil, çok fazla farklı, yabancı ve Türkiye’yi bilmeyen Erasmus’lu öğrenci ile tanışıyorsunuz ve hepsi ile bir kültür alışverişi içinde bulunuyorsunuz. Onlar sizlere gittikleri ülkeleri, şehirleri ve yaşadıkları anlatıyorlar, kendi yaşadıkları ülkedeki kültürlerini aktarıyorlar ve sizde onlara Türkiye’nin kültürünü aktarıyorsunuz. Güzel kısmı sadece bununla da sınırlı değil dünyanın birçok farklı yerinde arkadaş edinmiş oluyorsunuz. Türkiye’ye döndüğünüz de 10 aylık sürecin nasıl geçtiğini bile anlamıyorsunuz fakat geriye dönüp baktığınızda aslında çok değerli şeyler öğrendiğinizi ve büyük bir hayalinizi gerçekleştirdiğinizi görüyorsunuz ve kendinizle gurur duyuyorsunuz…

Gökhan Devrik
Konuk Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir