Uluslararası İngilizce Sınavları

Yurt dışı eğitim sürecinde bir çok ingilizce yeterlilik sınavının olması her zaman bir bilgi karmaşasına sebep olmuştur. Bu noktada en çok kabul gören sınavlar ile ilgili kısa bir bilgilendirici yazı hazırlayalım istedik.

Yurt dışı eğitim için genel olarak kabul gören Uluslararası İngilizce Sınavları ile ilgili bu yazımızda, yurt dışında lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin ingilizce dil becerisini ölçen sınavlardan bahsedeceğim. Bu sınavlara kısaca dil yeterlilik sınavı denir. Biz yazımızda ingilizce sınavları üzerinde duracağız daha çok.

Bu sınavlar ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok yerinde belirli tarihlerde düzenlenir. Sınav sonucunda çıkan puanlara göre öğrenciler istedikleri kurumlara başvuru yaparlar ve olumlu sonuç alırlarsa eğitimleri başlar. Diğer yandan dil yeterlilik sınavlarının birçoğu birbirinin alternatifi durumundadır. Yurt dışında eğitim veren birçok kurum iki ya da daha fazla dil yeterlilik sınavı üzerinden öğrenci alımı yapmaktadır. Dil sınavları sadece ana dili İngilizce olmayan öğrencilere uygulanmaktadır. Genel olarak genel ülkemizde uygulanan yerel yabancı dil yeterlilik sınavları yerine geçen sınavlardır ve bu sınavlardan aldığınız puanları eşdeğerlik sağlandığı sürece hem yurt içinde hem de yurt dışında kullanabilirsiniz.


TOEFL (Test of English as a Foreign Language) yabancı dil yeterlilik sınavları arasında en çok bilinenidir. Dünyadaki en itibarlı dil sınavıdır diyebilirim. Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika dahil olmak üzere 130’dan fazla ülkede 9.000’den fazla üniversite ve kolejde kabul edilmektedir. Sınav toplam 4 saat sürer; dinleme, okuma, konuşma, yazma gibi dört bölümden oluşur ve internet üzerinden yapılır. En yüksek puan 120’dir. TOEFL sınavına girdikten 12 gün sonrasında başka bir tarihteki TOEFL sınavına başvuru yapabilirsiniz.  Sınav puanınızın iki yıl süre ile geçerliliği bulunmaktadır. Dünya çapında 30 milyon insanın katıldığı bu sınav, aynı zamanda göçmenlik büroları gibi resmi kurumlar tarafından da kabul görmektedir. Aynı şekilde oturma ve çalışma izni alırken de bu sınavı kullanılabilir. Sınavla ilgili daha çok bilgi almak ve sınav tarihlerini www.ets.org/toefl adresine gidebilirsiniz.


En çok bilinen bir diğer sınav ise IELTS (international English Testing System). TOEFL’dan sonra dünya çapında en çok kabul gören sınavdır. Akademik (AC) ve Genel (GT) olmak üzere iki ayrı tipte uygulanır. Sınav sonucunu akademik amaçlı kullanmak isteyenler AC, göçmenlik vb. kullanmayı planlayanlar ise GT modülünü kullanmalıdır. Sınav dört bölümden oluşur ve her bölüm 1-9 arasında ya da buçuklu olarak değerlendirilir. Tüm puanlar dikkate alınarak genel puan hesaplanır. IELTS sınavı ayda 3-4 kez yapılır. Sınavdan alınan puanın iki yıl geçerliliği bulunmaktadır. Sınava tekrar girmek isteyen öğrencilerin herhangi bir engeli bulunmamaktadır. Ülkemizde bu sınavı British Counsil ve IDP Turkey uygulamaktadır.  www.ielts.org


PTE (Person Test of English Academic ) ise uluslararası platformda öğrencilere uygulanan bilgisayar tabanlı bir İngilizce dil sınavıdır. Anadili İngilizce olmayan katılımcıların okuma, yazma, konuşma, dinleme gibi dil becerilerini ölçer.  İki yıl geçerliliği olan sınavın sonuçları beş gün içinde açıklanır ve iki yıl içinde sınırsız sayıda sınav sonuç belgesi alabilirsiniz. Uluslararası en sık düzenlenen sınav olarak da bilinen PTE, ülkemizde TOEFL, IELTS, VE YDS gibi sınavlara alternatif kabul edilir. Sınav sonucunu öğrendikten hemen sonra sınava müraacat edebilirsiniz. Ulusal ÖSYM eşdeğerliliği bulunan sınav GMAC tarafından desteklenmektedir. www.pearsonpte.com

TOEIC (Test of English for İnternational Communication ) ise TOEFL sınavını geliştiren ETS tarafından iş İngilizcesine yönelik hazırlanan bir sınavdır. Akademik hayata başlangıç ve yükselme basamaklarından biridir. Çoğu ülkede üniversite giriş koşulu olarak kabul edilir. TOEFL kadar geniş bir yelpazede tanınır ve uygulanır. Toplamda iki saat süren sınavın taban puanı 10 tavan puanı ise 990’dır. Diğer sınavlardan farklı bir metodla puan hesaplaması yapılır. İki yıl geçerliliği olan sınava dünya çapında her yıl 6.000 aday girmektedir.  www.ets.org/toeic


Cambridge Üniversitesi Sınavı, dünya çapındaki en prestijli sınavlardan biridir. Dünyaca tanınırlığı olan bu sınav birçok akademik kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Sınavda başarılı olan katılımcılara University of Cambridge Esol Examinations tarafından sertifika verilmektedir. Sınav diğer sınavlardan farklı olarak puan üzerinden değil geçme-kalma durumu üzerinden değerlendirilir. Beş farklı seviyede yapılan sınavdan yurtdışında bir üniversiteye yerleşebilmek istiyorsanız CAE-Cambridge Advanced Certificate sınavını geçmeniz gerekir. Alınan sertifikalar ömür boyu geçerlidir. Detaylı bilgi için: www.britishcouncil.org.tr

Daha spesifik alanlarda dil yeterliliği sınavları ise genellikle katılımcıların üniversitede okudukları bölüme göre belirlenir. Bu sınavlar yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere yönelik düzenlenir.  Örneğin GMAT İşletme, Pazarlama ve Finans alanında eğitim veren üniversitelerde Master yapmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınavlar arasındadır. Bunun dışında GRE ve SAT sınavları yurt dışında Mühendislik, Eğitim, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri alanlarında master yapmak isteyen öğrencilerin girebileceği uluslararası geçerliliği olan sınav türleridir.

İngilizce dışında İspanyolca, Fransızca ve Almanca gibi dillerde de ülkemizde de uygulanan yeterlilik sınavları bulunmaktadır. Uluslararası geçerliliği olan dil sınavlarından aldığınız puan akademik kurumlar dışında vize ofisleri ve göçmenlik büroları tarafından da tanınmaktadır. Bununla birlikte ülkemizde uluslararası alanda hizmet veren birçok özel kurum için de yine bu sınavlar işe alımlarda önemli rol oynamaktadır.

Burada küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum; bu sınavlar ciddi bir hazırlık evresi gerektiren belirlediğiniz hedefin yüksekliği ile doğru orantılı olarak puanlanan sınavlardır. Yani yurt dışında fazla talep gören bir üniversiteye yerleşmeyi hedefliyorsanız aynı oranla puanınız da ortalamanın üstünde olmalıdır. Tabi diğer yandan alacağınız sertifika ve sonuç belgesi de uluslararası geçerliliği olan prestijli kurumlardan olması bakımından ülkemizdeki bir çok sınava göre avantajlar doğurmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir